Zwycięzcy Mother and Child Startup Challenge wybrani.
To oni odmienią polskie szpitale!

Organizatorzy i zwycięscy konkursu trzymający w rękach nagrody

CarnaLife Holo i Infermedica zwycięzcami I edycji Mother and Child Startup Challenge. MCSC to pierwszy w skali Europy konkurs, w którym nagrodą główną jest wprowadzenie zwycięskich rozwiązań w 5 publicznych szpitalach: w Warszawie, Łodzi, Białymstoku i Olsztynie. Celem jest zrewolucjonizowanie jakości leczenia dzieci
i kobiet w ciąży. Do konkursu zgłosiło się 69 startupów z Europy, USA i Izraela. Zwycięzców poznaliśmy podczas gali 8 grudnia w Warszawie.

Mother and Child Startup Challenge to jeden z nielicznych projektów w Europie zrzeszający państwowe podmioty medyczne we wspólnym celu – wykorzystaniu potencjału innowacji skierowanych na ochronę zdrowia i życia. Do pierwszej edycji zgłosiło się 69 firm i projektów. Zgłoszenia oceniane były przez Jury Konkursowe w składzie 23 ekspertów z różnych dziedzin (dokonało selekcji w oparciu o zdefiniowane kryteria oceny), które wyłoniło finalistów, spośród których dyrektorzy 5 szpitali organizatorów wyłonili zwycięzców.

Konkurs MCSC zdecydowanie ułatwia poszukiwanie najbardziej praktycznych rozwiązań, których pilotaż a następnie wdrożenie w szpitalach może się przyczynić do poprawy sytuacji kadrowej, zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów oraz poprawę dostępności do diagnostyki, terapii, czy rehabilitacji.

mówiła prof. Anna Wasilewska.

CarnaLife Holo – hologramy ułatwiające operacje

Pierwszy ze zwycięzców – MedApp czyli CarnaLife Holo – zostanie wdrożony u wszystkich organizatorów konkursu: w Instytucie Matki i Dziecka, Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, Centrum Medycznym Żelazna w Warszawie oraz Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Podczas obrad Dyrektorów placówek, podnoszona była kwestia użyteczność rozwiązania we wszystkich szpitalach. CarnaLife, przełomowa technologia trójwymiarowej, holograficznej wizualizacji i nakładania w czasie rzeczywistym obrazów, potencjalnie umożliwia przeprowadzenie z lepszym efektem terapeutycznym ciężkich operacji pacjentów pediatrycznych oraz kobiet w ciąży czy noworodków. To właśnie w takich operacjach bardzo często szpitale organizujące konkurs są pionierami. Lepiej przeprowadzona operacja, to krótszy czas powrotu do zdrowia. CarnaLife wykorzystuje gogle HoloLens2 firmy Microsoft, dzięki którym lekarz widzi w przestrzeni rzeczywistej trójwymiarowy hologram przedstawiający anatomię pacjenta. Technologia mieszanej rzeczywistości jest aktualnie silnie rozwijającym się trendem, który zapewne zagości w placówkach medycznych na dłużej.

Infermedica

Drugim ze zwycięzców jest Infermedica wspierająca pacjentów i pracowników ochrony zdrowia na każdym etapie – od pierwszych objawów, przez realizację konsultacji medycznej, aż po profilaktykę i opiekę po. Poza nakierowaniem pacjentów do odpowiedniej opieki, zbiera wstępny wywiad, wspierając personel szpitali w efektywniejszym świadczeniu usług medycznych.

Jednym z obszarów konkursu były rozwiązania z obszaru edukacji pacjentów i administracji, czyli takie, które realnie wpłyną na leczenie i organizację szpitali. Dlatego podczas dyskusji Dyrektorów, wielokrotnie podkreślano adekwatność rozwiązania i potrzebę wsparcia w triage’owaniu (procedura medyczna grupowania) pacjentów, tak aby do szpitala trafiali ci, którzy realnie tego potrzebują. Co ważne projekt wspiera zmartwionych rodziców, którzy będąc w domu na podstawie objawów otrzymają informację czy dziecko powinno zostać przywiezione do placówki medycznej. Rozwiązanie Infermedica to również wsparcie personelu administracyjnego – sekretarek i rejestratorek medycznych. Dzięki systematyzacji i cyfryzacji pewnych procesów możliwe będzie zaoszczędzenie czasu personelu administracyjnego, ale również personelu białego – jak podaje firma ich system umożliwia zbierania wywiadu -> jego prawidłową segregację i wstępną analizę, dzięki czemu część pytań może zostać zadana przez system przed wizytą –> lekarz będzie miał więcej czasu na realny kontakt i zbadanie pacjenta – zamiast wpisywać informację do systemu. Dyrektorzy podkreślają chęć rozwoju projektu Infermedica również o panel obsługi kobiety w ciąży.

Infermedica zostanie wdrożona w 4 szpitalach: Instytut Matki i Dziecka, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Centrum Medyczne „Żelazna”.