Zwycięzcy II edycji Mother and Child Startup Challenge

Zdjęcie przedstawia zwycięzców i organizatorów konkursu Mother and Child Startup Challenge

Organizatorzy konkursu z dumą ogłaszają, że Clebre, Calmsie, TruScreen i Laserobaria 2.0_S zdobyli główną nagrodę w II Edycji Mother and Child Startup Challenge (MCSC), rewolucyjnym konkursie, który ma na celu transformację polskich szpitali poprzez innowacje w obszarze opieki zdrowotnej dla matek i dzieci. Gala wręczenia nagród odbyła się 7 grudnia 2023 r. w prestiżowym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Nagrodą główną jest wprowadzenie zwycięskich rozwiązań w szpitalach współorganizujących przedsięwzięcie: Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łódzi, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Centrum Medyczne Żelazna w Warszawie.

Wśród nagród dodatkowych znalazły się również atrakcyjne wsparcia mentoringowe, kursy na szkolenia oraz dostępy do przestrzeni chmurowej o łącznej wartości 300 000 euro.

W ścieżce dojrzałych firm główną nagrodę zdobyły rozwiązania TruScreen i Laserobaria 2.0_S.

TruScreen Cervical Cancer Screening to innowacyjne urządzenie medyczne klasy IIA, wykorzystujące potwierdzoną klinicznie metodę optyczno-elektryczną do natychmiastowej detekcji zmian w szyjce macicy. TruScreen oferuje nieinwazyjność, brak konieczności pobierania tkanki, wbudowaną sztuczną inteligencję eliminującą ryzyko ludzkiego błędu, natychmiastowe i obiektywne wyniki oraz łatwość obsługi.

Laserobaria 2.0_S firmy Inventmed, to innowacyjne urządzenie medyczne klasy IIA, zdolne do prowadzenia holistycznej terapii poprzez synergiczne wykorzystanie pięciu czynników fizykalnych: miejscowej tlenoterapii o podwyższonym ciśnieniu, terapii ozonem, pola magnetycznego, światła czerwonego i światła UV. Certyfikowana jako wyrób medyczny, Laserobaria 2.0_S znajduje zastosowanie w leczeniu różnorodnych schorzeń, takich jak rany oparzeniowe, owrzodzenia, obrzęki limfatyczne czy schorzenia ortopedyczne. Urządzenie obejmuje m.in. działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przyspieszanie regeneracji tkanek.

W ścieżce B+R laureatami głównej wygranej zostały startupy Clebre i Calmsie.

Clebre to rewolucyjny system leczenia zaburzeń snu i oddychania, który przenosi diagnostykę i monitorowanie do domu pacjenta za pomocą innowacyjnego czujnika na szyję. Ścisłe monitorowanie postępów pozwala dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta, zapewniając pełny, obiektywny obraz kondycji oraz monitorowanie jej zmian, wprowadza fundamentalne zmiany w podejściu do leczenia bezdechów sennych i chrapania.

Calmsie Mission Amygdala to innowacyjna platforma skierowana do dzieci z depresją i zaburzeniami lękowymi, oferuje natychmiastowe wsparcie, prewencję i uzupełnienie terapii. Łączy konwersacyjną sztuczną inteligencję z mobilnymi grami, angażuje dzieci w codzienne misje, gdzie pomagają postaciom z gry przezwyciężyć emocjonalne wyzwania. Wprowadza także rozmowy w czasie rzeczywistym z Generałem Empatią, sterowanym przez sztuczną inteligencję videobotem, który pomaga dzieciom zastosować zdobyte umiejętności w realnych sytuacjach. Calmsie zmienia oblicze opieki nad zdrowiem psychicznym dzieci, łącząc innowacyjność, angażujący UX, bezpieczeństwo i efektywność.

W tym roku, Konkurs MCSC wspierany był przez ponad 60 firm i instytucji, których zaangażowanie miało ogromny wpływ na sukces wydarzenia. Partnerami Strategicznymi inicjatywy były firmy OVHcloud, CompuMedical Group Polska oraz Fundacja Cyfrowa Przyszłość. Realizacja wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu zewnętrznych instytucji m.in. firmy Webellian oraz Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodatkowo, Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Agencji Badań Medycznych, Centrum e-Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta.