Zespół Szkół nr 15 działający przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. L. Zamenhofa w Białymstoku jest z pewnością nietypową placówką edukacyjną. Nauczyciele starają się codzienne zajęcia urozmaicić aktywnościami pozwalającymi pacjentom zapomnieć o problemach zdrowotnych.
Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkół nr 15 przy UDSK odbyło się dwa dni wcześniej niż w innych miejscach.
Twórcy przedstawienia postawili na poezję. Wiersze, które odgrywali członkowie teatru nauczycielskiego należały do klasyki gatunku. Były więc utwory takie jak „Do biedronki przyszedł żuk”, „Światowa krowa” czy „Żaba”.
Nauczyciele sami przygotowali barwne kostiumy i scenografię. Za reżyserię odpowiadał Karol Urbański. W tej niezwykłej szkole jest nauczycielem historii. Przy okazji realizuje swoje artystyczne pasje udzielając się w Teatrze „Kroplówka” jego ideą jest zaopiekowanie się uczniom ze specjalistycznymi potrzebami edukacyjnymi. Odciągnięcie ich od ponurych myśli. Dodatkowo teatr jest też miejscem, w którym nauczyciele mogą realizować swoje artystyczne pasje. Specyfika pracy w „Szpitalnej Szkole” różni się od tej w klasycznych.
– Na pewno jest to inna szkoła, zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Uczeń wchodzi w trudne, stresujące środowisko szpitalne, a naszym zadaniem jest zmiana tego wizerunku, poprawa samopoczucia, tak aby choć na chwilę dzieci czuły się tu dobrze. Ta szkoła to nie tylko lekcje, które oczywiście są bardzo ważne, ale przede wszystkim stawiamy na bezpieczeństwo i radość naszych pacjentów.
Pani mgr Elżbieta Sokólska – Dyrektor Zespołu Szkół nr 15 przy UDSK przyznaje, że kadrę pedagogiczną tworzą ludzie wkładający w swoją pracę całe serce.
– Są to pasjonaci, którzy dadzą z siebie wszystko po to, by dzieci jak najlepiej zapamiętały naszą szkołę szpitalną, ale też by wypełnić im czas wolny i zminimalizować skutki choroby – tłumaczy Elżbieta Sokólska. – Realizujemy podstawę programową, ale to uśmiech dziecka jest dla nas najważniejszy – dodaje dyrektorka.