Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów UDSK

Przedstawiciele Dyrekcji szpitala oraz Fundacji Ronalda McDonalda podczas przekazania łóżek dla rodziców

Do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku trafiło jedenaście łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. Darowiznę sfinansowali Jolanta Dąbrowska i Łukasz Falkowski, franczyzobiorcy McDonald’s Polska. W sumie Fundacja przekazała już 1542 łóżka do 105 szpitali w całej Polsce.

Spanie na wygniecionych materacach, łóżkach polowych i niewygodnych fotelach to wciąż codzienność rodziców czuwających przy dzieciach na wielu oddziałach pediatrycznych w Polsce. Te realia sprawiają, że mnóstwo rodziców – zamiast zregenerować swoje siły podczas snu – jest niejednokrotnie po nocy zmęczonych fizycznie i psychiczne. Wyrazem namacalnego wsparcia dla rodzin hospitalizowanych dzieci są łóżka, które Fundacja Ronalda McDonalda od 2015 r. przekazuje szpitalom w całej Polsce. Łącznie do użytku rodzin przekazano już 1542 łóżka 105 szpitalom w całym kraju.

To nie tylko odpowiedź na najbardziej przyziemną potrzebę, jak własny kąt do spania w czasie pobytu w szpitalu z dzieckiem. Łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda są przede wszystkim wielofunkcyjne i kompaktowe. Dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia służą jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko pochłoniętego leczeniem dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach.

Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych – zaznacza Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Liczba przekazywanych łóżek dla rodziców zależy od donatorów, Przyjaciół Fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce. W ubiegłym roku połączyli siły i razem podarowali ponad 250 łóżek dla rodziców szpitalom i oddziałom pediatrycznym w 34 miastach w całej Polsce. W tym roku łączą siły ponownie i podarują ponad 315 łóżek dla rodziców ponad 50 szpitalom. W ramach akcji jedenaście łóżek dla Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku sfinansowali Jolanta Dąbrowska i Łukasz Falkowski, franczyzobiorcy McDonald’s Polska, wspierający Fundację Ronalda McDonalda. To kolejna taka darowizna, którą otrzymała białostocka lecznica. Łącznie szpital otrzymał już dwadzieścia sześć łóżek i dziesięć materacy od Fundacji Ronalda McDonalda.

Jestem zawsze gotowy wspierać inicjatywy, które promują bliskość rodzinną, tym bardziej w czasie choroby. Każde dziecko potrzebuje swoich rodziców przy sobie, szczególnie w trudnych chwilach. W związku z tym wspieramy Fundację Ronalda McDonalda, która systematycznie wyposaża oddziały dziecięce w łózka dla rodziców. Dlatego też dzisiaj możemy tu być i wspólnie oddawać kolejne łóżka do użytku – zaznaczył Łukasz Falkowski, franczyzobiorca McDonald’s Polska.

W imieniu Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku składamy serdeczne podziękowania za otrzymaną darowiznę w postaci 11 łózek dla rodziców/opiekunów naszych małych pacjentów. Obecna sytuacja finansowa służby zdrowia nie pozwala na wygospodarowanie wystarczającej ilości środków na inwestycje w niezbędne wyposażenie szpitala, tak wymiernie poprawiające codzienny komfort naszych małych pacjentów i ich rodziców. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Fundacji Ronalda McDonalda, że zechciała wielkodusznie po raz kolejny wesprzeć naszą działalność. Okazana przez Państwa życzliwość i szczodrość, stanowi przykład godny naśladowania. Jednocześnie życzymy Państwu wszelkiej pomyślności oraz doświadczania na co dzień dobra od drugiego człowieka. Dobro procentuje – podkreślił mgr Wojciech Roszkowski, Dyrektor ds. Administracyjno-Technicznych.