Dziękujemy Ci za czas, wiedzę oraz miłą atmosferę współpracy. To właśnie Tobie zawdzięczamy rozwój Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Dziękujemy za chwile, które wspólnie przeżyliśmy i życzymy powodzenia na nowej, zawodowej drodze życia!
Dyrekcja Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku składa serdeczne podziękowania Podlaskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu
za pomoc w zakładaniu i autoryzację Profilu Zaufanego naszym pracownikom.
„Żeby choroba odeszła”, „Chcę wrócić do przedszkola” albo po prostu „Zdrowie”. Balony z takimi i wieloma innymi życzeniami pofrunęły do nieba. Ich autorami byli pacjenci Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku.To symboliczne, coroczne wydarzenie podczas Międzynarodowego Dnia Dziecka z Chorobą Nowotworową. Organizuje je Fundacja „Pomóż Im” na co dzień opiekująca się kliniką.
– Wiemy jak trudna i wyczerpująca jest walka z chorobą nowotworową, zarówno dla dzieci jak i ich rodziców, dlatego nieprzerwanie wspieramy pacjentów kliniki. Dziś natomiast w szczególny sposób chcemy przekazać dzieciom i rodzicom, że nie są sami – mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”. – To bardzo ważne, aby nikt nie czuł się osamotniony w swoich zmaganiach, ponieważ to rodzi bezradność. Dlatego jesteśmy i zapewniamy, że ich walce kibicuje mnóstwo życzliwych serc. Razem z symbolicznymi balonami wysyłamy do nieba prośby o zdrowie, a strach i cierpienie chcemy zamienić w siłę i nadzieję – dodaje Krystyna Skrzycka.
Co roku akcja przyciąga pod szpital spore grono osób, które okazują solidarność i wsparcie chorym dzieciom. Tym razem, ze względu na obostrzenia, pacjentom towarzyszyli wyłącznie wolontariusze z fundacji oraz dwie grupy zapewniające oprawę artystyczną. Małe „Jagusie”, czyli cheerleaderki białostockiej ekipy piłkarskiej ekstraklasy, a także członkowie Bractwa Historycznego Winland. Dziewczyny swoim tańcem zagrzały pacjentów, niczym sportowców, do walki z groźnym przeciwnikiem. Członkowie bractwa, pasjonaci historii Wikingów, walczyli już na całego przy użyciu mieczy. Tak jak codziennie robią to dzieci z pomocą lekarstw i sprzętu i – przede wszystkim – zespołu medycznego kliniki.
– Cieszymy się z udziału w takich akcjach, kiedy możemy pomóc. Chętnie wejdziemy też do dzieci do kliniki, kiedy będzie to już możliwe – mówili członkowie bractwa, kiedy już skończyli swoje boje okraszone efektownymi pojedynkami i okrzykami, jak np. „Zdrada!”.
Dzieci całą akcję oglądały zza szyb. Przez okna przybijały „piątki” z Wikingami i przebranymi za maskotki wolontariuszami. Czekają na ograniczenie obostrzeń, a także cieplejsze dni, gdy wyjdą pod klinikę na zbudowany niedawno przez fundację plac zabaw.
16 nowoczesnych łóżek z materacami, szafkami oraz dwa wózki do transportu dzieci trafiły do Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku. Sprzęt dostarczyła opiekująca się Kliniką Fundacja „Pomóż Im”, dzięki wsparciu Fundacji DKMS.
Nasi pacjenci często przebywają w szpitalu przez długi okres, czasem są to nawet miesiące. Wiele dzieci praktycznie cały ten czas spędza w łóżkach. O ile więc możemy w ogóle mówić o jakimś komforcie przy okazji pobytu w szpitalu, to wygodne łóżko jest w tej kwestii podstawą – mówi profesor Maryna Krawczuk-Rybak, kierownik Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku.
12 łóżek dużych i 4 małe w większości w pełni elektryczne, wyposażone w panele dotykowe i niezwykle istotne systemy. Jak np. system ważenia pacjenta, podświetlania nocnego czy też zjeżdżania do poziomu poniżej 40 cm, co gwarantuje bezpieczeństwo dziecka. Każda z tych funkcji w wydatny sposób ułatwia opiekę nad pacjentami. Poza tym są po prostu bardzo wygodne, choćby ze względu na materace dopasowujące się do ciała dziecka.
Staramy się być blisko i na bieżąco monitorować potrzeby pacjentów i personelu kliniki. Wiemy, że łóżka są najważniejszym meblem w każdej sali, wpływającym znacznie na jakość pobytu w szpitalu. Teraz dzieciom będzie wygodnie i, mamy nadzieję, będą śniły na nich piękne sny – mówi wiceprezes Fundacji „Pomóż Im”, Krystyna Skrzycka.
16 łóżek to bardzo dużo, bo cały oddział jest 24-łóżkowy, a więc wymieniamy zdecydowaną większość – dodaje prof. Maryna Krawczuk-Rybak.
Ta niezwykła inwestycja była możliwa dzięki współpracy Fundacji „Pomóż Im” z Fundacją DKMS, która przekazała środki na zakup.
Światowy Dzień Chorego w tym roku wypadł w Tłusty Czwartek z tej okazji Klinika Neurologii i Rehabilitacji Dziecięcej UDSK im. L. Zamenhofa w Białymstoku gościła młodzież z Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. Władysława Andersa w Białymstoku. Młodzież postanowiła przygotować słodką niespodziankę małym Pacjentom naszego Szpitala. Niech Uśmiech chorych dzieci będzie najlepszym podziękowaniem.
Z okazji Światowego Dnia Chorego Fundacja „Dr Clown” Oddział Białystok przekazała Pacjentom UDSK upominki wraz ze słowami otuchy od dzieci z Przedszkola nr 26 i 27 oraz Szkoły Podstawowej nr 33 w Białymstoku. Serdecznie dziękujemy w imieniu małych pacjentów.
Serdecznie gratulujemy prof. dr hab. n. med. Adamowi Hermanowicz, pracującemu w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej UDSK im. L. Zamenhofa w Białymstoku zdobycia tytułu naukowego zgodnie z Postanowieniem Prezydenta RP z 4 stycznia 2021r. Życzymy dalszych sukcesów!
Działa już Polska Platforma Medyczna (ppm.edu.pl). To unikalne miejsce w internecie, które skupia w sobie cały dorobek naukowy tworzących je ośrodków naukowych, w tym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (strona dla UMB: ppm.umb.edu.pl)
W Polskiej Platformie Medycznej znajdują się m.in. pełne teksty artykułów naukowych, rozdziały książek, monografie, doktoraty, informacje o patentach czy nawet dane badawcze. W chwili obecnej dostępne są już dane o przeszło 220 tys. publikacji, czy 10 tys. doktoratów.
Dodatkowo można tam odnaleźć – przy wsparciu sztucznej inteligencji – bazę ekspertów (prawie 6 tys. nazwisk) z zakresu szeroko pojętej medycyny, farmacji, nauk o zdrowiu i stomatologii. Wszystko bezpłatnie, w otwartym dostępie i dosłownie na jedno kliknięcie.
– Do tej pory w taki sposób nikt nie prezentował nauki i osiągnięć naukowych. Duży nacisk położyliśmy na łatwość wyszukiwania danych, ale też na przejrzysty sposób ich prezentacji. Zależy nam na tym, by Platforma stała się miejscem do wyszukiwania najnowszych i wiarygodnych informacji, ale też narzędziem sprzyjającym wzrostowi innowacyjności – tłumaczy Danuta Dąbrowska-Charytoniuk, dyrektor Biblioteki UMB i jedna z pomysłodawczyń powstania Platformy.
Bardzo praktycznym modułem PPM są profile naukowców. Zawierają one informacje o ich publikacjach, osiągnieciach (nagrody, wyróżnienia), ale też o udziale w projektach naukowych, promotorstwach czy zdobytych patentach. Naukowiec może na bieżąco przeglądać efekty swojej pracy, czyli np. wskaźniki Impact Factor, punktację MNiSW, h-index, czy cytowania. Dzięki temu przygotowując np. wniosek grantowy, wszystkie dane ma na wyciągnięcie ręki. Z drugiej strony profil zawiera niezbędne dane potrzebne do raportowania przebiegu działalności naukowej, m.in. raporty udziałów jednostkowych (sloty), dane do różnych (np. do ORCID).
Teksty naukowe publikowane są w standardzie WCAG (są dostosowane dla potrzeb osób słabowidzących) oraz spełniają zasady otwartości nauki na unikalnym poziomie 5 gwiazdek (publikowane dane są powiązane z innymi, tak by zapewnić kontekst informacji). A co ważne dla samych uczelni wyższych – założenia PPM realizują ustawowy obowiązek o otwartym dostępnie do nauki.
– Obecnie portal jest stale uzupełniany nowymi danymi, tak więc z każdą chwilą staje się co raz bogatszy w treści –tłumaczy dyrektor Dąbrowska-Charytoniuk.
Linki do prezentacji multimedialnych PPM
Lista partnerów realizujących projekt, wraz z adresami www lokalnych stron PPM:
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – ppm.umed.wroc.pl
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – ppm.umb.edu.pl
Gdański Uniwersytet Medyczny – ppm.gumed.edu.pl
Śląski Uniwersytet Medyczny – ppm.sum.edu.pl
Uniwersytet Medyczny w Lublinie – ppm.umlub.pl
Pomorski Uniwersytet Medyczny- ppm.pum.edu.pl
Warszawski Uniwersytet Medyczny – ppm.wum.edu.pl
Instytut Medycyny Pracy w Łodzi – ppm.imp.lodz.pl
PPM to wynik projektu „Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym” realizowanego w oparciu o umowę nr POPC.02.03.01-00-0008/17-00 Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd”, Działanie 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, Poddziałanie nr 2.3.1 „Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest to projekt partnerski, realizowany przez siedem uniwersytetów medycznych: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (lider projektu), Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi.
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa rozpoczął szczepienia swojego personelu. Pierwszym zaszczepionym pracownikiem był dr n. med. Kacper Toczyłowski.
Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa SARS-CoV-2. Jest nadzieją na powrót do normalności. Wdrożenie masowych szczepień, przy wysokim procencie osób zaszczepionych, spowoduje powrót do pełnej funkcjonalności.
Ponadto, pod poniższym adresem znajduje się spot zachęcający medyków do zgłoszeń do szczepienia.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności