Zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięce z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku będzie uczestniczyć w innowacyjnym szkoleniu z zautomatyzowanej chirurgii kręgosłupa.
ExcelsiusGPS® to rewolucja w zautomatyzowanej chirurgii kręgosłupa firmy Globus Medical z USA, twórcy implantów kręgosłupa , implantów ortopedycznych oraz narzędzi chirurgicznych.
Zaprojektowany przez zespół neurochirurgów z instytutu Barrow w Arizonie został wprowadzony do sprzedaży w stanach zjednoczonych w połowie 2017 roku.
System ExcelsiusGPS® umożliwia nawigację chirurgiczną w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem obrazów radiologicznych pacjenta i prowadzi trajektorię specjalistycznych instrumentów chirurgicznych przy użyciu ramienia robotycznego zgodnie z planem przedoperacyjnym chirurga. Oprogramowanie systemu wczytuje obrazy pacjenta zarejestrowane metodą TK przed zabiegiem lub obrazy śródoperacyjne rejestrowane podczas zabiegu i wyświetla je na ekranie w różnych płaszczyznach. Przed przystąpieniem do zabiegu chirurg może więc tworzyć i zapisywać trajektorie, uzyskiwać do nich dostęp i przeprowadzać ich symulacje. W trakcie zabiegu chirurgicznego system prowadzi instrumenty w taki sposób, by poruszały się po trajektorii określonej przez chirurga i śledzi pozycję instrumentów chirurgicznych nieustannie aktualizując ich pozycję.
Redukcja promieniowania jonizującego oraz wysoka powtarzalność precyzji wykonywania zabiegów, to cechy, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo i komfort pracy chirurgów.
Chirurgia kręgosłupa wykonana przez robota jest ogromną zaletą dla pacjentów. Poprzez stosowanie technik małoinwazyjnych pozwala na zmniejszenie utraty krwi, skrócenie czasu operacji i pobytu pooperacyjnego w szpitalu, przyspiesza rekonwalescencje , minimalizuje ekspozycję na promieniowanie jonizujące na sali operacyjnej oraz skutecznie zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych.
Pozwala to lekarzom na precyzyjne i bezpieczne przeprowadzanie operacji .
Ilość systemów na świecie : 125
Ilość systemów w Europie : 13
Ilość systemów w Polsce : 2