Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://udsk.pl
Dane teleadresowe podmiotu publicznego:
Pełna nazwa: Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku
Adres do korespondencji: Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku
ul. Waszyngtona 17
15-274 Białystok
Adres e-mail: sekretariat@udsk.pl
Strona internetowa: https://udsk.pl/
Data publikacji strony internetowej: 2016-01
Data ostatniej dużej aktualizacji: 2024-03-27
Oświadczenie sporządzono dnia: 2024-03-27
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Koordynator ds. dostępności:
Agnieszka Michalczuk
Kontakt telefoniczny: +48 85 74 50 912
E-mail: agnieszka.michalczuk@udsk.pl
Status Zgodności:
Strona internetowa jest zgodna z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- możliwość powiększenia wielkości liter na stronie,
- na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
- bazowa wersja kolorystyczna strony jest zgodna ze standardem WCAG 2.1 AA
- strona posiada mechanizm przełączania strony w wersję o wysokim kontraście
- strona posiada menu skip-links
- strona posiada pełną mapę strony dostępną pod tym linkiem: plan szpitala
Procedura wnioskowo-skargowa
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych każdy ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z żądaniem udostępnienia cyfrowego wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementów, ewentualnie zapewnienia dostępu alternatywnego, na warunkach określonych w ustawie.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt pod adresem poczty elektronicznej it@udsk.pl
Wniosek o udzielenie wsparcia oraz wniosek o zapewnienie dostępności należy składać pod adresem poczty elektronicznej agnieszka.michalczuk@udsk.pl
W przypadku odmowy wnoszący żądanie możne złożyć skargę z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, a także powiadomić Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl
Dostępność Architektoniczna:
Informacje dla osób z niepełnosprawnościami niezbędne do wejścia i wjazdu na teren UDSK:
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku to zespół bloków połączonych w całość. Znajduje się przy ul. Waszyngtona 17. Do szpitala można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji publicznej:
- Przystanek Kaczorowskiego/Waszyngtona – linie numer 3, 6, 16, 17, 19, 104
- Przystanek Skłodowskiej/Hortex – linie numer 7, 8, 10
- Przystanek Waszyngtona/Szpital DSK – linia numer 26
Wzdłuż drogi dojazdowej znajdują się ciągi komunikacyjne z nierównościami i krawężnikami.
Szpital posiada miejsca parkingowe, prawidłowo oznakowane, dedykowane dla osób niepełnosprawnych znajdujące się na parkingu wewnętrznym (3 miejsca od ul. Waszyngtona i 3 miejsca od ul. Żelaznej).
Istnieje możliwość bezpośredniego podjechania pod drzwi, bez możliwości dłuższego postoju.
Opis dostępności wejścia do budynku:
- Pierwsze wejście od strony ul. Żelaznej, przed wejściem do budynku istnieje możliwość skorzystania z pochylni zewnętrznej, pochylnia posiada poręcze montowane na 2 wysokościach, w holu Rejestracji znajduje się winda dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami, która umożliwia dostanie się na wyższe piętra. W kabinie windy zamontowany jest moduł głosowy oraz skontrastowane przyciski z oznaczeniem w alfabecie Braille’a.
- Drugie wejście od ul. Żelaznej, przed wejściem do budynku istnieje możliwość skorzystania z pochylni zewnętrznej, nie posiada poręczy.
- Osoby z innymi rodzajami niepełnosprawności, którzy są w stanie poruszać się po schodach, mogą wejść na teren szpitala wejściem głównym od strony ul. Waszyngtona.
- Wejście do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego znajduje się od strony Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na poziomie terenu.
- Wejście do Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży również znajduje się na poziomie terenu od ul. Wołodyjowskiego.
- Wejście do poradni onkologiczno-hematologicznej (od strony Szpitalnego Odziały Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego) wyposażone jest w windę zewnętrzną.
Opis dostępności korytarzy, schodów i wind:
- Wszystkie ogólnodostępne hole i korytarze są przestronne, bez progów, posiadają odpowiednią szerokość zapewniającą swobodne poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich. W ciągach komunikacyjnych rozlokowane są tablice informacyjne.
- W klinikach zamontowane są poręcze wzdłuż ciągów komunikacyjnych, kontrastujące ze ścianami.
- Winda bloku poradnianym posiada moduł głosowy oraz skontrastowane przyciski z oznaczeniem w alfabecie Braille’a.
- Wszystkie schody prowadzące do wejść do budynku są skontrastowane.
Opis dostępności budynku:
- W szpitalu, na każdej kondygnacji dostępne są toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenie higieniczno-sanitarne są wyposażone w przybory sanitarne i urządzenia przystosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W toaletach jest system przywoławczy. - W budynku istnieje system informacji wizualnej o drogach ewakuacji w postaci piktogramów i strzałek kierunkowych.
- Rejestracja ogólna do poradni specjalistycznych zlokalizowana jest w pobliżu wejścia od ul. Żelaznej, przy głównym ciągu komunikacyjnym; lada rejestracji umieszczona jest na jednej, obniżonej wysokości i wykonana jest z materiałów niepowodujących odbicia światła. Rejestracja jest wyposażona w system kolejkowy z biletomatem. Pracownicy Rejestracji dostarczają informacji ustnej na temat rozkładu pomieszczeń budynków oraz o świadczonych w nich usługach.
- Rejestracja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Punktu Przyjęć Planowych ma obniżoną ladę, pacjenci obsługiwani są na siedząco.
- Rejestracja Ogólna, Rejestracja do Poradni Zdrowia Psychicznego, Rejestracja SOR, Punkt Przyjęć Planowych i Rejestracja Zakładu Diagnostyki Obrazowej są wyposażone w przenośne pętle indukcyjne.
- Rejestracja Ogólna posiada 5 laptopów, które są wykorzystywane w przypadku konieczności przejścia bezpośrednio pracownika do osoby, która nie może skorzystać z rejestracji przy okienku.
Informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku jest zapewniona w sposób wizualny i głosowy (tablice informacyjne, portier).
Osobom ze szczególnymi potrzebami są zapewnione możliwości ewakuacji (oznaczenia dróg ewakuacyjnych, DSO, szkolenia i instrukcje dla osób funkcyjnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji).
Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach:
Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Art. 20a ust.1-6) osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, między innymi do budynków opieki zdrowotnej.
Warunkiem wejścia na teren kompleksu szpitalnego z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w: uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia na teren kompleksu szpitalnego z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.
Prosimy o wcześniejszą informację o takiej wizycie, telefonicznie +48 85 74 50 912
Dostępność Informacyjno-Komunikacyjna
Szpital zapewnia obsługę z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się osobom niedosłyszącym, które zgłoszą potrzebę obecności tłumacza języka migowego.
Korzystanie z pomocy osoby pełniącej funkcję tłumacza migowego
UDSK w Białymstoku zapewnia bezpłatną pomoc osoby pełniącej funkcję tłumacza języka migowego w sytuacjach, w których załatwiane są sprawy indywidualne związane z pobytem i leczeniem w szpitalu. Zgłoszenie chęci skorzystania ze wsparcia tłumacza języka migowego można dokonać w następujący sposób:
- wysłanie prośby pod adres poczty elektronicznej agnieszka.michalczuk@udsk.pl
- telefonicznie: +48 85 74 50 912
- listownie na adres siedziby szpitala
- składając wniosek do Koordynatora ds. dostępności (blok F, I piętro, pok. 6109),
Zgłoszenia należy dokonać na 2-3 dni robocze przed planowaną wizytą w szpitalu. W sytuacjach wyjątkowych taki wniosek można zgłosić z 1-dniowym wyprzedzeniem a w przypadkach nagłych, o ile to będzie możliwe, pomoc tłumacza języka migowego zostanie udzielona natychmiast.
Koordynator ds. dostępności skontaktuje się bezpośrednio z osobą zgłaszającą, potwierdzając możliwość realizacji usługi oraz termin i ustala sposób jej realizacji.
Więcej informacji o dostępności cyfrowej można znaleźć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji poświęconej dostępności cyfrowej: strona Ministerstwa